Patronáty v Plzni
Program patronáty vznikl v roce 2019 na podnět zástupců České botanické společnosti, že Česká republika má sice mnoho přírodně cenných lokalit, ale příliš málo rukou, které by se o ně staraly.
Myšlenka zapojit děti do péče o životní prostředí koresponduje hned s několika prvky skautské výchovné metody. A věříme, že je to osloví i školy, protože mimo skautských oddílů, oslovujeme ke spolupráci na patronátech i školní třídy. Patronáty působí ve všech krajích ČR, je do nich zapojeno na 5000 dobrovolníků z více jak 330 školních a skautských skupin po celé ČR. Díky tomu se povedlo zorganizovat více jak 1200 akcí v terénu, na kterých strávili dobrovolníci více než 57 000 hodin. Odbornost a dopad projektu zajišťují především samotní průvodci a odborníci přímo v terénu.
Metoda Patronátů vede děti k tomu, že skrze přímé zásahy pod vedením odborníků na ochranu přírody usilují o ovlivnění prostředí kolem sebe s cílem zvýšení biodiverzity, omezení výskytu invazivních druhů nebo zlepšení retence vody v krajině. Je to založeno na praktických činnostech (učíme se tím, co děláme). Účastníci mají možnost se zapojit nejenom do plánování, ale především při samotné realizaci a díky průvodcům mají k dispozici veškeré potřebné vybavení. V Plzni bude působit minimálně deset patronátních skupin, jak skautských a školních. Ve spolupráci s odbornými průvodci a také správci území se budou podílet například na péči o lokalitu Na Vyhlídce, park Homolka, Borský park a další.