Víkend otevřených zahrad v Plzni a okolí 2015

Všichni, kdo mají rádi zahrady se můžou těšit na víkend 13. a 14. června, čeká je nabitý program.

 V sobotu a neděli 13. a 14. června 2015 budou výjimečně pro veřejnost otevřené zahrady, které nejsou běžně přístupné.  Zájemci mají možnost tradičně navštívit Luftovu zahradu v Doudlevcích, arboretum Sofronka, zahradu dominikánského kláštera na Jiráskově náměstí, hřbitov Všech svatých na Roudné. O víkendu se otevřou i některé zahrady školní a školkové, které se mohou pyšnit přírodní zahradou nebo zajímavým ekologickým programem, který chtějí představit veřejnosti. Za zajímavou zahradou si můžete udělat výlet i mimo Plzeň, nabízí se třeba stará škola na Prusinech, kde se ukázkově o bylinkovou a zeleninovou zahradu stará Občanské sdružení Ametyst. Na střechu vás v Plzni zase pozve ENVIC. Všechny akce jsou souhrnně a přehledně představené na www.vikendotevrenychzahrad.cz

 Luftova zahrada /Za Rybárnou 110/

sobota  10 – 18 hod.                           neděle 10 – 18 hod.

Jako tradiční cíl se nabízí Luftova zahrada, která reprezentuje zahradní umění první poloviny 20.století. Charakteristickým prvkem zahrad té doby je kromě komponované „přírodní“ scenerie také užití drobných architektonických prvků. Jedním z těchto prvků býval dřevěný zahradní altán, který stával na křižovatce cest u spodního rybníku. Býval velmi oblíbeným místem zahrady, což dokládají dobové fotografie. Nový altán je proveden jako co možná nejvěrnější replika historického altánku. Ing. Petr Kuták k tomu říká: „Poprvé se veřejnosti altán představí právě o Víkendu otevřených zahrad, všichni, kdo v minulých dvou letech přispěli do veřejné sbírky organizované Nadačním fondem Zelený poklad se mohou podívat, jak byly jejich peníze využity, máme radost, protože návštěvníci přispěli přibližně desetinu z celkové částky. Samozřejmě nezklameme ani zájemce o komentované prohlídky, budou se konat v sobotu a v neděli vždy v 11hod. a ve 13 hod.“ „V sobotu v 15 hod. vystoupí zpěvačka Šošana s vlastní autorskou tvorbou, hudbu doprovodí taneční vystoupení Terezy Pražákové.“ doplňuje kolegyně Ing. Lucie Nižaradzeová ze Správy veřejného statku města Plzně.

Arboretum Sofronka /Plaská č.p. 687, Bolevec/

sobota  10 – 17 hod.                       neděle 10 – 17 hod.

Dalším klidným a zajímavým místem, které se nabízí k návštěvě je Arboretum Sofronka v Plzni v Bolevci, kde je soustředěna unikátní sbírka borovic. V sobotu a v neděli otevřeno 10:00 – 17:00, volná prohlídka naučné stezky borovic a naučné stezky o včelách a včelařství.  V  11:00 a v 15:00 budou komentované prohlídky jednak samotného arboreta, ale bude zpřístupněna také horní plocha s prvky pro výuku lesní pedagogiky, včetně zookoutku s daňčí zvěří. „Průběžně po oba dva dny bude možnost besedovat s včelařem včetně prohlídky místního včelařství.“ dodává k tomu Ing. Petr Kaňák. Otevřeno bude mít i lesní školka Větvička, která také sídlí v Arboretu Sofronka, kdo ještě neviděl může se seznámit s jejich novým zázemím, a to dřevojurtou.

zahrada kláštera dominikánů na Jiráskově náměstí

sobota 10-17 hod.                                neděle 10- 16 hod.

Za návštěvu rozhodně stojí zahrada Kláštera dominikánů na Jiráskově náměstí, kde bude tradičně zaměřený program na bylinky v klášteře, těšit se můžete na výstavu i prodej bylin, léčivých rostlin a koření do kuchyně. Dále nám program přibližuje ředitel ze zdejší Masarykovy ZŠ Antonín Herrmann:„Slavnostní zahájení je naplánováno na soubotu v 10 hod, bude umístěna socha Panny Marie do prázdné niky kostela dominikánů. V sobotu bude koncertovat v 11 a 14hod  soubor Loutna Česká.“

Po celou dobu prodejní výstava bylin, léčivých rostlin a koření do kuchyně. Prodávat bude Kotvičníková farma a zahradnictví Lobkowicz, chráněná dílna Exodus. K dispozici bude  bylinná čajovna, kreativní výtvarná dílna Masarykovy ZŠ, dílna drátování, výstava fotografií studentů SSUPŠ Zámeček.

První plzeňská komunitní zahrada /Pod Vinicemi 3/

sobota 15 -18 hod.

Program myslí i na zapálené zahrádkáře, k návštěvě zve mimo jiné  První plzeňská komunitní zahrada (Pod Vinicemi 3). Přijďte se podívat v sobotu od 15 do 18 hod. , zve Alena Lehmannová ze sdružení ENVIC „Pěstujeme zeleninu, bylinky, ovocné keře, zakládáme květinové záhony, stavíme domečky pro hmyz, kompostujeme. Můžete si odpočinout v naší zahradní čítárně nebo ochutnat bylinkovou limonádu.“

Zahrádka Na Sudech /Na Hrádku, u pramenů na Roudné Plzeň/

neděle 14 hod.,16 hod., 18 hod.

komentované prohlídky přírodní zahrady, ochutnávka domácích bylinkových dobrot. Nutná je rezervace na mailu alena@prirodni-zahrady.cz.

 Zahrada … Na střeše /Prešovská 8 Plzeň/

neděle 20 hod., 21 hod., 22 hod.

večerní prohlídky truhlíkové zahrádky s výhledy na střechy a dvorky historického centra.

nutná rezervace na mailu vaclav.cubr@envic.cz.

Dětská lesní školka Větvička /sídlí v Arboretu Sofronka/

sobota 10 -18 hod. neděle 10.-18 hod.

V sobotu akce pro rodiče s dětmi, divadlo, muzika, dílny. Prohlídka dřevojurty, vrbičkové stavby, povalový chodník přes rašeliniště.

 Mateřská škola pro zrakově postižené a děti s vadami řeči , přírodní zahrada

/U Špitálského lesa 3, Plzeň Doubravka/

sobota 9 – 14 hod.

Mezi 9 – 10 hodinou startuje pohádková trasa, od 11 hod. představení "Interaktivní pohádky" divadelního spolku Jezírko.

Soukromá MŠ Plzeň – Božkov /Božkovské náměstí 576/2A/

sobota 10 -16 hod.

Po celou dobu workshop „Vaření a pečení bez elektrické energie“. K dispozici Vám budou různé potraviny, potřebné nádobí, ohniště, venkovní pec, sporák a také pomocná ruka naší paní kuchařky. Prohlídka zahrady, teepee, záhonků, obilného políčka, bosodráhy.

Stará škola na Prusinách /Nebílovy 37

sobota 10 – 18 hod.                                      neděle 10 – 16 hod.

 V sobotu i v neděli 12 –13 hod. opékání „hadů“ ochucených místními bylinami. Pouze v sobotu 13.30–15 hod. výprava za bezobratlými - lovení, určování a pozorování pod lupou i mikroskopem. Oba dny po celou dobu je pro vás připravená čajovna „U slézové růže“, výtvarná dílna. Více o programu na www.prusiny.cz

 Základní škola Zbiroh – přírodní výuková zahrada /Muchova 554, Zbiroh/

sobota 14 – 17 hod.

ukázková přírodní výuková zahrada, bylinková spirála, permakulturní jedlý les, po celou dobu speciální program pro děti

 

Stejně jako ve Velké Británii se jedná zde v Plzni o benefiční akci, Nadační fond Zelený poklad pořádá ve vybraných zahradách veřejnou sbírku, jejíž výtěžek je určen na obnovu navštívených zahrad návštěvníci mohou přispívat na obnovu prvků v Luftově zahradě, případně i na postupnou obnovu klášterní zahrady na Jiráskově náměstí. Do kasičky je možné přispět i v Arboretu Sofronka.

Víkend otevřených zahrad v České republice připravuje Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a internetovým portálem Průvodce parkem. Myšlenka otevírat zahrady veřejnosti vznikla ve Velké Británii, akce probíhají vždy během druhého červnového víkendu. Projekt se setkal s velkým ohlasem a stává se postupně tradicí v celé Evropě. 

 V Plzni se organizace ujala Správa veřejného statku města Plzně, Nadační fond Zelený poklad, sdružení Paradisus, Masarykova základní škola, klášter dominikánů, Občanské sdružení Ametyst, sdružení ENVIC, MŠ pro zrakově postižené a děti s vadami řeči, další školy a školky.

 

Podrobný program Víkendu otevřených zahrad naleznete na www.vikendotevrenychzahrad.cz , další informace najdete také na  www.svsmp.cz.