Víkend otevřených zahrad 2021 v Plzni a okolí

má kompletní program. A na jaké zahrady se můžete 12. a 13. června 2021 těšit? Otevřené budou tradiční zahrady jako Luftova zahrada, klášterní zahrada na Jiráskově náměstí, ale i přírodní zahrady škol a školek nebo zahrady permakulturní.

Kompletní plakát k Víkendu otevřených zahrad v Plzni a okolí si prohlédněte zde

Luftova zahrada

Za Rybárnou 110 Plzeň

sobota 9 –17 hod.

neděle 9 –17 hod.

Komentované prohlídky zahrady budou v sobotu i v neděli vždy v 10 hod. a ve 14 hod., v sobotu i v neděli výstava kaktusů.

 

Hřbitov Všech svatých na Roudné

Pod Všemi svatými, Plzeň

sobota 9 – 17 hod.                    

neděle 9 – 17 hod.   

 

Arboretum Sofronka

Plaská 877, Plzeň

sobota   10  – 17 hod.                      

neděle  10 –  17 hod.

Volná prohlídka naučné stezky borovic a naučné stezky o včelách a včelařství, komentované prohlídky arboreta v 11 hod.  a v 15 hod. po oba dva dny, zpřístupněna bude i horní plocha s prvky pro výuku lesní pedagogiky včetně zookoutku s daňčí zvěří.

 

Dětská lesní školka Větvička

sídlí v Arboretu Sofronka

neděle 11 -16 hod. (program bude do 14 hod.)

Letní slavnost pro rodiče i děti, divadlo, výtvarné a řemeslné dílny pro děti i dospělé, pojízdná čajovna Seraf, prohlídka zázemí lesního klubu, možnost přípravy vlastního občerstvení na ohni.

 

Vodní zahrada pod hrází Velkého Boleveckého rybníka

sobota  9 – 16 hod.                          

neděle 10 – 16 hod.

Komentované prohlídky zahrady s doprovodným programem v sobotu v 9 hod., 14 hod., v neděli v 10 a 14 hod, provázet bude RNDr. Mgr. Zdeňka Chocholoušková, Ph.D.

Klášterní zahrada dominikánů na Jiráskově náměstí

Jiráskovo nám. 30, Plzeň

pátek 13 – 17 hod.

sobota 9 -17 hod.

V sobotu ve 14 hod. vernisáž a komentovaná prohlídka výstavy “ Voda spojuje“- k tématu modrozelené infrastruktury, která bude umístěna na Jiráskově náměstí. Komentovanou prohlídku povede RNDr. Jindřich Duras, Ph.D. ( sraz ke komentované prohlídce a vernisáži je u vchodu do klášterní zahrady.)

Po celou dobu prodej bylin z Kotvičníkové farmy.

Pěstírna DEPO, komunitní zahrada

DEPO2015, Presslova 14, Plzeň

neděle 10–16 hod.

Komentované prohlídky komunitní zahrady v areálu DEPO2015 v 10.00, 11.00, 14.00 a 15.00.

Po celou dobu bude probíhat zahradnická „měnírna“ – přinést můžete přebytečná semínka, sazenice, květníky a další a odnést si můžete, po čem vaše zahrada, balkón či parapet touží. Akce proběhne v rámci festivalu městského pěstování a kompostování, který pořádá spolek Pěstuj prostor. Více informací na www.facebook.com/pestirnaDEPO.

Mateřská škola pro zrakově postižené a děti s vadami řeči, přírodní zahrada

Ke Špitálskému lesu 3, Plzeň

sobota 9 – 14 hod.

Vybudování ukázkové zahrady v přírodním stylu podpořil Nadační fond Zelený poklad.

 

Mezigenerační zahrada v TOTEMu  Doubravka

Těšínská 26, Plzeň

sobota 15 – 18 hod.

Od jara 2020 se v TOTEMu Doubravka těšíme z nového domečku a mezigenerační městské zahrady. Přijďte se podívat, jak se klube zahrada, která bude zázemím jak pro seniory, tak děti z mateřské školky. Nabízíme místo pro zastavení, posezení, pro děti ve věku 4 až 8 let připravujeme drobné hry či tvoření.

Vybudování zahrady podpořil Nadační fond Zelený poklad.

Mimoplzeňský bonus

Stará škola na Prusinách

Nebílovy 37

sobota 10–18 hod.

V přírodní zahradě u staré školy najdete zeleninové a bylinkové záhony, jedlý svah, vřesoviště, trvalkový záhon, v blízkosti výhledy do krajiny, v sousedství kostela sv. Jakuba Většího, obklopena loukami a starým třešňovým sadem.                                   

Po celý den je pro vás připravená čajovna, herní koutek pro děti a výtvarná dílnička (malování přírodními barvami, bylinková mýdla) pro děti i dospělé. Průběžně můžete krmit prusinská zvířata, odnést si sazeničky nebo ochutnat dobroty s bylinkami.

Více o programu na www.ametyst21.cz  

 

Základní škola Zbiroh – přírodní výuková zahrada

Muchova 554, Zbiroh

sobota 14 – 17 hod.

komentovaná prohlídka ukázkové výukové zahrady spojená s přírodovědnými aktivitami a pokusy. Vybudování zahrady podpořil Nadační fond Zelený poklad.

 

Ekozahrada Raková

Raková 2, Rokycany

sobota 10 – 14 hod.

Zahrada plná zeleniny, ovoce, bylinek a květin, která zaměstnává lidi se zdravotním postižením a je prvním komunitou podporovaným zemědělství (KPZ) na západě Čech. Komentované prohlídky a prodej ze dvora.

www.ekozahradarakova.cz 

 

Zahrada u malíře, ukázková přírodní zahrada

Myslovice 16, Klatovy

sobota 11 – 16 hod.

neděle 11 – 16 hod.

Komentované prohlídky oba dny v 11 hod., 13 hod., 15 hod.

Prodej vlastních bylinných výrobků a dekorací, semen, přebytků sazenic a domácího občerstvení. Informace a poradenství o přírodních zahradách a jejich certifikaci. Pro děti pískoviště, trampolína a domeček.

Více informací na www.zahradaumalire.cz.

Zahrada U konipáska, přírodní zahrada

Ježovy 3, Švihov

pátek 15 – 19 hod.

sobota 10 – 16 hod.

neděle 10 – 16 hod.

U Konipáska si na své přijdou všichni příznivci babičkovských zahrádek. Užitková část s ovocnými stromy, keři a zeleninovými záhony se propojuje s okrasnou, která celoročně kvete díky živému plotu, trvalkám i letničkám. Komentované prohlídky v pátek v 17 hod., v sobotu a neděli v 11 hod. a 15 hod. Vstupné do zahrady 50 Kč, komentovaná prohlídka v ceně. K zakoupení osiva letničkových výsevů i keramické dekorace.

 

Podrobný program Víkendu otevřených zahrad pro celou ČR naleznete na www.vikendotevrenychzahrad.cz

Nadační fond Zelený poklad organizuje veřejnou sbírku na podporu Luftovy zahrady. Je možné přispívat na účet 107 – 5000740247/0100.