Srdečně zveme na přednášku Zahrady, které děti baví, která se bude konat 28.11. 2023 od 13 hod

v budově Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje (místnost bude označená). Přednášející jsou krajinářská architektka Ing. Magdalena Smetanová a lektorka Carolina Sidon, působící mimo jiné v Muzeu Říčany. Na přednášce se dozvíte, jak vytvořit inspirativní zahradu ve školce/škole, která bude děti nejen bavit, ale podporovat je ve spolupráci a motivovat k poznávání přírody.

Přihlášení na přednášku zde

O jakých tématech bude přednáška? 

  • Proč je důležité plánovat zahradu?
  • Proč zapojovat děti a rodiče do plánování školkové/školní zahrady?
  • Jak zprostředkovat dětem kontakt s přírodou?
  • Jaké zahrady děti baví?
  • Jak nastartovat proces obnovy či založení nové zahrady?
  • Na co v průběhu návrhu a realizace nezapomenout? Jak správně členit zahradu s ohledem na její provoz a využití?
  • Jaké jsou potřeby pedagogů a dospělých při pobytu s dětmi v zahradě?
  • Jak vypadá projekt zahrady a co by měl obsahovat?
  • Co je to metodika Tvořivé hry
  • Jak vypadá tvořivá zahrada, kde je dostatek možností pro volnou hru a a je podporována kreativita u dětí
  • Příklady dobré praxe z několika mateřských škol
  • Inspirace a tipy na drobné změny, které se dají zvládnout společně s dětmi

Dnešní děti mají omezenou možnost hrát si venku: v lese, na louce, u potoka. Přicházejí tak o celou řadu zážitků, zkušeností a dovedností, které jim nelze zprostředkovat jinak než právě pobytem v přírodním prostředí. Chybějící kontakt s přírodou znamená ochuzení vývoje dětské osobnosti. To je škoda pro děti samotné, a zároveň má tento aspekt celospolečenský dopad. Děti, kterým chyběl v útlém věku kontakt s přírodou, k ní nemají v dospělosti vztah a nemají ani tendenci ji chránit a pečovat o ni.

Školní zahrady mají často ideální podmínky, jak přiblížit dětem přírodu a její prožívání. Mohou se stát venkovní učebnou a laboratoří, ale také místem dobrodružných her a objevitelských výprav. Prostorem, kde se děti s přírodou seznámí a naučí se jí rozumět.

Ing. Magdalena Smetanová je členka České asociace pro krajinářskou architekturu (ČAKA, sekce SZKT) a spolku Město přátelské dětem. Vystudovala Fakultu zahradní a krajinářské architektury na ČZU v Praze, v rámci studia pak semestr na univerzitě University of Applied Sciences (HAMK) ve Finsku. Spolu založila ateliér in-site, kde stále působí a dlouhodobě popularizuje význam školních zahrad, více například zde

Carolina Sidon  je metodičkou a lektorkou Tvořivé hry v Muzeu Říčany. Věnuje se podpoře a vzdělávání pedagogů v oblasti tvořivé hry, výtvarných činností a polytechnického vzdělávání. Dlouhodobě se zajímá o předškolní vzdělávání a téma rozvoje tvořivého myšlení, práce s nástroji a přírodními materiály. Je spoluautorkou metodiky Tvořivá hra. 

Akce probíhá v rámci projektu "Země, voda, klima" (č. projektu BYCZ01-080) podpořeného finančními prostředky z programu INTERREG Bavorsko - Česko 2021 - 2027 a díky podpoře Statutárního města Plzeň. Setkání je proto pro účastníky bezplatné.