Trnkova kouzelná zahrada 2

Trnkovu kouzelnou zahradu najdete u 55. mateřské školy v Plzni. Školka má velkou zahradu, která je díky vzrostlým stromům malým zázrakem. Navíc zde stále přemýšlejí, jak pomocí malých kroků využívat zahradu v environmentální výchově.

S podporou Zeleného pokladu se nejdříve rozhodli, že přilákají do zahrady více živočichů, aby je mohly děti pozorovat. Vybudovali tedy hmyzí domeček a založili divoce kvetoucí loučku. V další sezóně se rozhodli vybudovat vyvýšené záhony, kde děti mohou pěstovat bylinky, zeleninu a květiny dle svého výběru.

„Každá třída  má svůj záhon, zjišťují, jak jde slunce a stín, aby se rozhodly pro vhodné rostliny. Děti zjistí snadno, jestli se o svůj záhon dobře staraly, mohou porovnávat úrodu s jinými třídami. Pěstování se líbí i rodičům a prarodičům, kteří jsou dětmi „přinuceni“ k intenzivnějšímu vnímání přírody, společně připravují hostiny z vypěstovaných plodin.

Protože se práce a učení v zahradě velmi osvědčily, budou v pěstování pokračovat i nadále, navíc děti již práci na „svých“ záhonech vyžadují a těší se na ni.“ Jitka Matějovicová, ředitelka 55. mateřské školky