Bez proudu proti proudu

Přemýšleli jste někdy, jak by vypadal váš život bez elektřiny? Zkusili jste si někdy život bez elektřiny na vlastní kůži? Prozkoumat se to rozhodli v soukromé školce v Božkově.

S pomocí dětí, rodičů a spolku rumunských krajanů jsme ve školce postavili venkovní pec na chleba a teepee s ohništěm a kotlíkem. Pravidelně jednou za měsíc pak celá školka žije bez elektrické energie-venku vaříme,pečeme chleba a samozřejmě jíme. Pec se také roztápí o Víkendu otevřených zahrad." popisuje projekt Vlaďka Zieglerová, soukromá školka Božkov

 

Jak začala vaše spolupráce se Zeleným pokladem?

Den bez elektrické energie je vyvrcholením našich dlouhodobých aktivit. Začali jsme tím, že jsme ve školce založili políčko, kde děti pěstují obilí, které si pak samy semelou na ručních mlýncích a posléze z něj upečou chleba. 

Proč jste se začali zabývat tématem elektrické energie?

Zúčastnila jsem se exkurze do Německa, kterou pořádal Nadační fond Zelený poklad, a byla jsem velmi inspirována školkou, která se tím zabývala. Měla jsem to štěstí, že se mnou na exkurzi byla naše paní kuchařka, protože na provozním personálu leží největší tíha Dne bez elektrické energie – nejede výtah, vaří se na ohni, nemůže se použít vysavač, samozřejmě nesvítíme, nepoužíváme mobilní telefony...

Jak Den bez elektrické energie u vás probíhá?

Nejdříve jsme s dětmi zkoumali spotřebiče a jejich bezproudové protějšky, objevovali jsme, kde všude elektřinu využíváme a zda bychom si uměli poradit bez ní. Experimentovali jsme se statickou energií a užili si přitom mnoho zábavy. Zkoumali jsme vodivost různých přírodních materiálů, to nadchlo zejména předškoláky. Ale zabývali jsme se třeba i větrnou energii a navštívili jsme malou vodní elektrárnu.

S pomocí rumunských krajanů jsme si postavili venkovní pec s přístřeškem pro kuchařku, teepee pro děti a venkovní ohniště, kde děti tráví pravidelně Den bez elektřiny.

Důležité je, že se děti zapojují do všech činností. Krájí suroviny na oběd, zapalují a udržují oheň. Klíčové je také zaujetí všech dospělých, od kterých se děti učí. Máme opravdu štěstí na provozní personál, který do toho s námi jde...

Teprve při Dni bez elektřiny si člověk uvědomí, co všechno elektřina ovládá, s čím vším pomáhá, a to je to nejdůležitější, co děti při dni bez elektřiny zažijí. Uvědomí si, co všechno berou jako samozřejmé, a přitom to vůbec samozřejmé není.

Podle pořadu Náš host, ČR Plzeň, 22. 1. 2016

Celý pořad http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3554686